You are here:  / Aztorin / Styl / Krótka historia wysokich obcasów

Krótka historia wysokich obcasów

rp_moda21.jpgTrudno o inny element garderoby, który tak jednoznacznie kojarzyłby się z kobiecością, jak wysokie obcasy. Ale początkowo nosili je mężczyźni ? aktorzy greckiego teatru występowali w koturnach (kobietom nie wolno było grać). Następnie obcasy założyli mężczyźni dosiadający koni, ponieważ znacznie ułatwiały utrzymanie się w strzemionach. Renesansowe wenecjanki nosiły zaccoli ? buty na bardzo grubej podeszwie, dochodzącej nawet do 0,5 metra wysokości! Kobieta, która odważyła się na tak wysoki koturn, musiała mieć kogoś do pomocy przy chodzeniu.
Damskie obuwie na obcasach bardziej przypominające współczesne modele, zawdzięczamy Katarzynie Medycejskiej, która zażyczyła sobie podwyższanych bucików, by dorównać mężowi wzrostem. Od tego czasu na królewskich dworach obcasy nosili zarówno mężczyźni jak i kobiety jako symbol wysokiego statusu społecznego. Po rewolucji francuskiej szerzącej hasła równości i braterstwa na dłuższy czas zapanowała moda na płaskie, bardziej egalitarne, podeszwy. Szpilki, czyli cieniutkie obcasy w latach 50 XX wieku zaprojektował jako pierwszy Roger Vivier (projektant obuwia współpracujący z Diorem.) Dziś obcasy mają dowolną wysokość, kształt i grubość i nie wygląda na to, by miały wyjść z mody.

Krótka historia wysokich obcasów
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Tagi: Drepo zadaszenia tarasów, Fotoprzekaźnik przeciwsobny, szkiełkowanie kraków, Porównanie 2016 technorattan kontra polipropylen, Sieciowy amplituner AV Yamaha RX-A3050, Szamba Betonowe Brzozów, Fotodepilacja Żary, mezoterapia vivaderm, usuwanie graffiti toruń, glutamina katowice, rozstępy biceps